Január elején érkezett a hír, hogy a brazil ügyészség eljárást kezdeményezett egy izraeli turista ellen, akit háborús bűncselekményekben való részvétellel gyanúsítanak. A turistát egy palesztin szervezet jelentette fel azzal, hogy szerintük „civil otthonok” lerombolásában vett részt. Kérdés, hogy ez a mostani gázai háború esetében, ahol bölcsődékben, óvodákban, iskolákban és kórházakban is megtalálták a Hamász katonai objektumait és fegyverraktárait, mit jelent.
A turistát az izraeli kormány menekítette ki,
és arra kérte az izraeli hadsereg volt katonáit, hogy ne posztoljanak a közösségi médiában katonai tevékenységükre utaló dolgokat.
Fokozódó nyomás
Nem ez az első eset az utóbbi időben, hogy izraeli katonákkal szemben járnak el más országok ügyészségei.
Tavaly októberi hír, hogy a belga ügyészség nyomozni kezdett egy izraeli-belga állampolgárral szemben, aki mesterlövészként szolgált Gázában. A feljelentő ismét egy palesztin szervezet volt, akik egy palesztin újságíró posztjai alapján arra jutottak, hogy a katona olyan emberekre is tüzet nyithatott, akik nem jelentettek veszélyt.
Dél-Afrika egyébként már évek óta fenyegetőzik azzal, hogy eljárásokat fog kezdeményezni azokkal szemben, akik szolgálnak az izraeli hadseregben. A dél-afrikai kormány közölte, hogy megvonhatja az állampolgárságát azoknak, akik olyan háborúban harcolnak, amit a kormány nem támogat. A dél-afrikai kormány többször „népirtónak” nevezte Izrael terror-ellenes műveleteit a Gázai Övezetben. A Times of Israel cikke szerint továbbá a dél-afrikai titkosszolgálat kutakodik azon dél-afrikai állampolgárok után, akik szolgálnak az izraeli hadseregben. Dél-Afrikának egyébként nagy zsidó közössége van.
Elfogatóparancs Netanjahu ellen
Persze nem a „kis” katonák a legfontosabb célpontok.
Tavaly novemberben nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant volt védelmi miniszter ellen is, akiket háborús és emberiesség elleni bűncselekményekkel vádol az ICC (Nemzetközi Büntetőbíróság). Harmadik célpontja a Hamász egyik korábbi vezetője, aki azóta életét vesztette. Ez azt jelenti, hogy az ICC 124 tagállama kénytelen vagy köteles lesz letartóztatni Netanjahut és Gallantot is, amennyiben belépnek a területükre.
Magyarország természetesen rögtön tisztázta, hogy nem teljesíti az elfogatóparancsot,
és Orbán Viktor meg is hívta Netanjahut Magyarországra. „Köszönöm Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy szívélyesen támogat engem és Izraelt. Szemben azok szégyenletes gyengeségével, akik támogatják az Izrael önvédelmi joga elleni felháborító döntést, Magyarország – amerikai barátainkhoz hasonlóan – erkölcsi tisztaságot mutat, kiáll az igazságosság és az igazság mellett” – válaszolta a magyar miniszterelnök meghívólevelére az izraeli miniszterelnök. Magyarországon egyébként a külföldi vezetők immunitását a törvény garantálja.